Reformer Pilates


PİLATES NEDİR?

Pilates 20. yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından bir egzersiz sistemi olarak geliştirildi. Esas adı kontrolojidir.

Pilates tekniğine ismini veren Joseph Pilates, 1880’de Düsseldorf’ta dünyaya geldi. Astım ve romatizmayla boğuşan ve çelimsiz bir çocuk olan Pilates, genç yaşta kayak ve jimnastikle ilgilenerek vücudunu geliştirdi. 1912’de İngiltere’de sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri veren eğitmen olarak çalışan Pilates, Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alındı.

pilates 01

Kampta hasta bakıcılık yapan ve burada kendi tekniğini geliştiren Pilates, askerlere tekniğini öğretti. İngiltere’de 1918’de pek çok kişinin ölümüne neden olan grip salgınından Pilates’in kampındakiler etkilenmeyince, uyguladığı teknik ön plana çıktı. Savaştan sonra Almanya’da metodunu geliştirmeye devam eden ve bunu şehir polislerine öğreten Pilates, 1926’da ABD’ye göç etti ve profesyonel dansçı ve jimnastikçilerin yaşadıkları sakatlıkları gidermek amacıyla bir stüdyo açtı.

Pilates, günümüzde gelişen bilgi kaynakları ve araştırmalar sayesinde yanlızca sakatlıkların tedavisinde değil, fit bir vücuda sahip olmak isteyen, ileri yaşlarını sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen, vücudunu şekillendirmek isteyen, kas kitlesini arttırmak isteyen her yaştan bireye ihtiyacını en kısa sürede verebilen bir egzersiz sistemi halini almıştır.

pilates 02Pilatesin vücut üzerinde birden çok faydası vardır. Başta doğru nefes almayı öğreterek, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırmakta ve yanlış nefes almaktan kaynaklı bir çok rahatsızlığı gidermektedir.

Bedenimizin duruşu ve şekli, bize günlük hayatımızı ne şekilde geçirdiğimizi gösterir. Öne eğik duran, sırtlarında kamburluk (kifoz) olan bireyler, genellikle ofis hayatı yaşayan, çok fazla hareket edemeyen bireylerdir.

Çok fazla ayakta durmak zorunda kalan, yanlış uyku pozisyonunda yatan ya da kullandığı yatak ve yastığı yanlış olan bireyler, bel çukurlarının derinleşmesi (lordoz) problem yaşar.

Kişinin bacak bölgesinin önünde ve arkasındaki kas grupları arasında çok fazla fark olması, dizin normalden fazla geriye hareket etmesi (hiperekstansiyon) ile sonuçlanır.

Günlük hayatın bize getirdiği bu tip deformasyonları fark edemez ve bedeni o şekilde kullanmaya devam edersek bu duruş bozuklukları, zamanla sakatlık yaşama olasılığımız artar.


Pilatesin ilk gününde yapılan vücut ve duruş analizi ile tüm bu olası deformasyonlar size ilk deneme dersinde anlatılır ve en kısa yoldan çözümü anlatılarak egzersiz programınız çıkarılır. Pilates, dışarıdan bakıldığı gibi top ile hareketler yapılması gereken ya da aletli-aletsiz diye ayrılabilecek bir şey değildir. Pilates, fitness ya da yoga gibi ancak çok daha etkili bir egzersiz sistemidir. Bu sistemi uygulamak için top, yay, terabant, Cadillac reformer gibi yardımcı ekipmanlardan yararlanılır. Pilates, egzersiz yaparken bedeni nasıl kullanmanız gerektiğini gösteren bir sistemdir. Dolayısıya örneğin fitness hareketleri uygularken bile omurganın konumu, boynun durumu, ayaklar gibi bir çok detaya dikkat ederek kendinizi korumanızı sağlar.

 

REFORMER PİLATES

Birebir pilates, kişisel hedeflere daha hızlı ulaşma amacı taşır. Birebir Pilates dersleri reformer ekipmanıyla stüdyomuzda yapılmaktadır. Tüm program tamamen kişiye özel olarak planlanır ve sürdürülür.

Yaş, vücut özellikleri ve spor geçmişi gibi etkenlerin de değerlendirildiği bu programda şu adımları izliyoruz: İlk ders ile birlikte postür analiziniz yapılarak kişisel vücut ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirliyor, programınız sırasında uygulanacak her harekete bu doğrultuda karar veriyoruz. Bel ve eklem ağrınız, fıtık, kifoz, lordoz gibi omurilik sıkıntılarınız dikkate alınarak size özel olarak düzenlenen dersler birebir pilates eğitmenlerimiz ile birlikte yapılıyor.

Reformer eğitimin avantajlarından biri olan kişisel performans takibi sayesinde programınız gelişiminize göre hızlıca güncelleniyor.


HAMİLE PİLATES

Reformer ve mat pilates ile hamilelik sürecinde ve sonrasında stüdyomuzda sağlıklı bir süreci bizimle geçirebilirsiniz.

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik acıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır, annede bel ve sırt ağrıları görülebilir. Bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir.

Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yasam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir, güçlü pelvik taban kasları doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir.


POSTÜR BOZUKLUKLARI

Duruş bozukluklarını düzeltmek ve engellemek amacıyla etkili ve akıcı hareket kabiliyeti kazandırarak esneklik, denge ve koordinasyonu arttırılması hedeflenmektedir.

Bununla birlikte kan dolaşımını düzenlemek, performansı arttırmak, diğer spor dallarına yardımcı olmak, kasları güçlendirerek uzun ince bir yapıya kavuşmasını sağlanmaktadır.

Ayrıca vücudun hareket özgürlüğünü arttırarak bedensel ve zihinsel rahatlama sağlamak gibi çok farklı faydaları vardır.


ÖZEL DERSLER

Bire Bir Pilates, kişisel hedeflere daha hızlı ulaşma amacı taşıyor. Bire Bir Pilates dersleri reformer ekipmanıyla stüdyomuzda yapılıyor. Tüm program tamamen kişiye özel olarak planlanıyor ve sürdürülüyor.

Yas, vücut özellikleri ve spor geçmişi gibi etkenlerin de değerlendirildiği bu programda su adımları izliyoruz:

  • İlk ders ile birlikte Postür analizininiz yapılarak kişisel vücut ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirliyor,
  • Programınız sırasında uygulanacak her harekete bu doğrultuda karar veriyoruz.
  • Bel ve eklem ağrınız, fıtık, kifoz, lordoz gibi omurilik sıkıntılarınız dikkate alınarak size özel olarak düzenlenen dersler bire bir pilates eğitmenlerimiz ile birlikte yapılıyor.

Reformer eğitimin avantajlarından biri olan kişisel performans takibi sayesinde programınız gelişiminize göre hızlıca güncellenir.


MAT EGZERSİZLERİ (BİREBİR VEYA DÜET)

Mat, çember, pilates topu, direnç bandı, bosu gibi ekipmanlarla pilates egzersizini eğitmeninizle birlikte özel salonumuzda ister birebir isterseniz grup halinde yapabilirsiniz.

Grup derslerimiz, seviyeleri aynı düzeyde olan kişilerin bir arada çalışmasını amaçlıyor. İki kişilik katılım ile oluşturulan gruplara özel program hazırlanmasıyla grup üyelerini belirlerken uygun koşulların oluşmasına özen gösteriyoruz.

Dikkat ettiğimiz temel kriterler ise aşağıdaki gibidir:

  • Kişisel vücut ihtiyaçlarının ve hedeflerinin ortak olması,
  • Program sırasında uygulanacak hareketlere benzer tepkiler verilmesi,
  • Spor geçmişi ve bireysel performans grup üyelerini belirlemekteki en önemli etkenlerdendir.

Dilerseniz arkadaşlarınızla bir grup oluşturabilir ve belirleyeceğimiz gruplara dahil olabilirsiniz. Uğrayın, size uygun programı birlikte belirleyelim.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tropicano Bağdat Caddesi

ico-mail Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ico-phone 0216 369 96 08 / 0542 6824286

Sosyal Medyada Takip Edin!

facebook        instagram

Tropicano Park Inn By Radisson Otel

ico-mail Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ico-phone 0216 2516907 / 0542 6824286